Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo >

Egitim Ögretim Egitim Ögretim

Seçenekler
Alt 08-29-2012
Caner Oguk
Guest

Standart Claude Bernard Deneyi

Tıp fakültelerinde fizyoloji derslerine giriş niteliği taşıyan Claude Bernard deneyi meşhurdur. Fizyolojik deneylerin önsözü niteliğindeki bu deneyin nasıl gerçekleştiğine ve deneyin sonuçlarına bakalım.

Claude Bernard isimli Fransız fizyolog, kurbağalar üzerinde yapmış olduğu bu deneyde kürarın sinir-kas kavşağındaki etkisine, dolayısıyla kasların uyarılmasında sinirlerin rolüne dikkat çekmeyi amaçlamıştır. Deneyde kullanılan kürar, sinir-kas kavşağındaki asetilkolin reseptörleriyle non-reversible yani geri dönüşümsüz etkileşime girerek pre-sinaptik bölgeden salgılanan asetilkolinin bu reseptörlere bağlanmasını inhibe eder ve böylece kas uyarımı durur. Kısacası vücuttaki bütün kasları çok kısa bir sürede felç edebilme yeteneğine sahip olan bu tehlikeli madde, Claude Bernard deneyi için vazgeçilmez bir malzeme olmuştur.

[ATTACH=CONFIG]13779[/ATTACH]

Claude Bernard (1813-1878)

Deneyde kurbağanın bir bacağında dolaşım sabitken diğer bacağın dolaşımı korunur. İki tarafında siyatik siniri izole edilir ve kurbağanın gastrocnemius kası görünür hale getirilir. Sonra her iki tarafın da kasılması kontrol edilir. Deneye göre her iki bacak da sinirden ve direkt kastan uyarılarda eşit ölçülerde kasılmaktadır.

Deneyin ikinci aşamasında ise kurbağaya damardan kürar enjekte edilir ve bir süre beklenir. Bu süre sonrasında kurbağanın bacağının dolaşımı korunan bacakta sinirden uyarıda kasılmadığı, direkt kastan uyarıda ise dolaşımı kesik olan bacaktan daha az kuvvetli kasıldığı görülür.

Bu deney ışığında diyebiliriz ki, dolaşımı korunan bacakta kürar etkisini göstermiş ve asetilkoline yarışmalı inhibisyona giderek bu bölgede siniri felç etmiş, direkt kastan yapılan uyarıda ise kasın fizyolojik yapısı bir miktar değiştiği için hafif şiddette kasılma gözlenmiştir. Dolaşımı kesik bacakta ise kürarın ulaşmaması buradaki kasılma şiddetlerinin aynı kalmasını sağlamaktadır.

İyi çalışmalar.
Seçenekler