Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Fizik, Kimya ve Biyoloji Fizik, Kimya ve Biyoloji

Seçenekler
Alt 05-15-2012
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart 2 Milyon Sazan Yavrusu Eğirdir Gölü'ne Bırakılacak

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Eğirdir Birimi tarafından bu yıl Eğirdir Gölü'ne 2 milyon sazan balığı yavrusunun bırakılması hedefleniyor.

[ATTACH=CONFIG]6826[/ATTACH]

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Birim Koordinatörü Şakir Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göl kenarındaki beş beton sazan balığı havuzuna Eğirdir Gölü'nden yakalanan 120 anaç sazan balığının konulduğunu söyledi. Çınar, önümüzdeki yıl yapılması planlanan balık üretme çalışmalarının bu yıla yetiştirilebileceğini söyledi.

Sazan balıklarının yumurtlayabilmeleri için beton havuzlarda gerekli ortamın hazırlandığını ve ilk sazan yavrularının kuluçkadan çıktığını anlatan Çınar, bu yıl anaç balıklardan 30-40 milyon yumurta almayı hedeflediklerini ifade etti.

Yumurtalardan 10 milyon sazan balığı yavrusunun çıkabileceğini belirte
n Çınar, ilk etapta yavrulardan 2 milyonunun 5 gram ağırlığına kadar getirilip Eğirdir Gölü'ne salınacağını, uygun gelişme sağlanması halinde diğer sazan yavrularından da gölün muhtelif yerlerine bırakılabileceğini söyledi.

Çalınma ihtimaline karşı anaç sazan balığı havuzlarının ve birim binasının 24 saat kamerayla izlenidiğini ve anaç sazanların temininde Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliği'nden (EKOBİR) destek aldıklarını bildiren Çınar, yavru balıkların üretilmesinin ise kendi kaynaklarıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Eğirdir Gölü'nde yaşayan her türlü balık için laboratuvarlarda stok izleme çalışmalarının yapıldığını anlatan Çınar, "Alınan numunelerin boy ve ağırlıkları ölçülüyor. Pullarından yaş tayini yapılıyor. Bu çalışmalarla balıkların cinsiyetleri, popülasyonları ve yüzde oranları da inceleniyor" dedi.

Kerevit üretim çalışmaları

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Eğirdir Biriminde kerevit üretme çalışmalarının da aralıksız sürdürüldüğünü belirten Çınar, "Tatlı su kereviti yumurtasının doğada yavruya dönüşme ihtimali çok zor. Bu nedenle anaç kerevitlerde bulunan 200-400 adet civarındaki yumurtalardan laboratuvarlarda maksimum yavru elde edilerek, belirli bir boya getirildikten sonra Eğirdir Gölü'ne salınıyor" diye konuştu.

Eğirdir Gölü'nün su kalitesi

Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Cafer Bulut da Eğirdir Gölü'nün su kalitesinde 3-4 yıl öncesine göre bir iyileşme görüldüğünü bildirdi. Bulut, bu durumun son yıllardaki yağışlarla gölün su kodunun yükselmesinden ve tarımsal alanlarla ilgili alınan önlemlerden kaynaklandığını söyledi.

Göl kenarındaki tarım alanlarının büyük bölümünde damlama sulamaya geçilmesinin ve deri sanayi atıklarını taşıyan derenin kapatılmasının Eğirdir Gölü'ne giren kirli ve zehirli atıkları azalttığına işaret eden Bulut, şunları kaydetti:

"Önceki yılların kirlenme etkisi birkaç yıl daha sürebilir. Mevcut sorun ise gölün tabanında oluşan otlanma ve organik madde birikimleridir. Kış aylarında Aksu Çayı'ndan Eğirdir Gölü'ne yoğun miktarda mil giriyor. Bunun için de tedbir alınması gerekiyor. Göle ulaşan derelere yazın atılan çöp, zirai ilaç kutuları gibi atıklar, kış mevsiminde derelerin debisinin artmasıyla Eğirdir Gölü'ne ulaşıyor. Bunlar da gölün kirlenmesine yol açıyor."

Gelendost havzasında göle çok yakın elma bahçelerinin bulunduğuna da dikkati çeken Bulut, elma bahçelerinde yoğun miktarda zirai ilaç kullanıldığını, bu ilaçların taban suyu ile göl suyuna karıştığını sözlerine ekledi.

yesilbilgi.org
Seçenekler