Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Konu Dışı / Faydalı Paylaşımlar Hayata dair ne varsa; Aşk - Ögrencilik- Doğa - Para - Askerlik - Üniversite - Yurtdışı

Seçenekler
Alt 08-17-2011
Admin
Guest

Standart 17 Ağustos'da Depremi Saniye Saniye Anlatım!

Hayatınız boyunca bir insanın feryad ederek ağlayışını duydunuz mu? Telefonda yada televizyonda değil canlı şahit oldunuz mu? Olanlarınız mutlaka vardır, lakin 17 Ağustos'da ben binlercesine şahit oldum. Kurtarma Ekibinde Avcılarda çalışıyorduk, 14 yaşında bir kız çocuğu yanıma gelip Abi babamı çıkarıcak mısın diye sordu, ben deli gibi betona vuruyorum biriniz ses verin diye bağrıyorum, ben bağırdıkça küçük kız ağlıyodu, onu kardeşlerimin yanına götürdüm, babası için umutla devam ettik,ilk çıkardığımız kişi Yaşlı bir bayandı, canlı olarak kurtardık kirişin arasına sıkışmıştı kolu bu yüzden biraz ezilmişti ama durumu iyiydi.
[video=youtube;j4mhewbZBQs]http://www.youtube.com/watch?v=j4mhewbZBQs[/video]

Akutda bulunan arkadaşlar ile deam ettik sabaha karşı saat 6 sıralarında birini daha çıkardık bu kişi yaşlı teyze kadar şanslı değildi, iki beton arasına sıkışan ayağı tamamen kırılmıştı ve param parça haldeydi, ambulans sürekli insan taşıyordu, her yerden bağrışmalar çığlıklar anne baba oğlum kızım sesleri geliyodu, sonra bir ara bunu kesmek için uzunca bir süre çaba harcadık Polis arkadaşlardan yardım aldık Askerlerden ve herkesden sessiz olmasını istedik, duyacağımız bir ses bize çok şey anlatabilirdi. Yavaş yavaş sesler duymaya başladık, binada 4. kata kadar inmiştik ve işte mutlu son küçük kızın babasını çıkardık, oğlu ile karısını ranzayı devirerek altıkan koymuş 3 ü birden ranzanın ara boşluğundan faydalanıp kurtuldular öyle sevindim ki yani dünyalar benim oldu sanki, sonra kızlarının bizim evde olduunu söyledim, onlarıda gönderdim eve ve devam ettik. Aydın Sarıoğlu idi sanırım malatlalıydı yanlış hatırlamıyorsam İnşaat demirleri vücudunun bir çok yerine batmıştı dokunamıyorduk bile, itfayenin gelmesini bekledik elini yüzünü siliyorduk bir yandan da beslemeye çalışıyorduk meyvasuyu ve kek ile, canı çok yanıyordu o kadar çok ki elimi bir skışı vardı abi ölücekmiyim ölmiyim abi nolur bak bu kadar badireden böylede olsa çıktım ölmiyim tamam mı beni kurtarın diyordu. Bir yandan içimdeki ses böyle yaşanmaz diyordu bir yandan da sesli şekilde ne ölmesi kurtardık işte bak bizimlesin az bekle dayan diyordum. İtfaye geldiğinde demiri kesemedi, doktor lazım dedi, binanın altında belki canlılar vardır diye biz bir yandan çalışmaya devam ediyorduk, endişeliydik çünkü içinde bulunduğumuz bina hiç olmadık hareketler yapıyordu sürekli sarsılıyordu.[ATTACH=CONFIG]1858[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]1859[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]1860[/ATTACH]

Akut ekibinindeki arkadaşların bir kısmını aşağıya indirdik, eğer bina çökecek olursa bizi kurtarmak için yakında hemen müdahale edebilicek birileri olsun diye, ben bir ara buldum ve bağırmaya başladım sesimi duyan var mııııı? Sesim geliyor muuu? eğer benu duyan varsa etrafınızdaki bir şeye vurun ses çıkarın diye bağırdım. Ben bunu söyledğim de sesler gelmeye başladı. Hemen delikten içeri halatla indim, binanın ara boşluğunda asansörün tam üzerindeydim, asansöriki kat arasına sıkışmıştı ve ezik haldeydı, levye ile açabildiğim kadar ara açtım asansörde içinden geçip tam binanın ortasına girmeyi düşünüyordum ki bir de baktım yerde asansörün içinde yatan biri var, alel acele daha çok kapıyı aralamaya çalıştım ne yaptıysam açamıyordum keskiyi istedim, itfayeden iki arkadaş geldi aşağı keskiyle beraber bağlı olan kancaları kestiler asansörün içinde beton parçaları vardı ve onların tam ailtında 3 kişi doğum günü kutlamasından dönen yukardaki demir çubukların ucundaki arkadaşlarının yeni yaşını kutlamış olan ve evlerine gitmeye hazırlanan kişilerdi bunlar. Aydın'ı kurtarmıştık hastaneye yetiştirildi ancak hayatının geri kalanını tekerlikli sandalyede geçireceğini çok sonra haberlerde öğrendik. Arkadaşlarının üçünü de çıkarmıştık, biri dışında hepsi çok iyiydi. Zaman ilerledikçe çaresiz bekleyiş de devam ediyordu, sqdece bulunduğumuz yer diye düşünürken gölcükde qskeriyenin tamamen sular altında kaldığı haberi eldi, şehitlerimiz vardı hemde çok fazla şehit sonra ardından yalovadan haberler geldi, veli göçerin yaptığı binaların çöktüğünü öğrendik ardından diğer haberler her yerden ölüm haberi geliyordu. Her taraftan Düzce'de yerle bir olmuştu insanlar ne yapacağını şaşırmış şekilde ağlıyordu. Her yerde feyatlar figanlar bizi kim yakalasa buraya gelin diye çekiştiriyordu, biri benim oğlum içerde çıkarın onu belki yaşıyordur insan değil misiniz diye bize bağırıyordu. Hangimiz nereye koşalım dediğimizde de yüzümüze bakıp nolursun yalvarırım yardım et oğlumu kurtar nolursun diye ağlıyordu. Saat bi hayli ilerlemişken her yerden kurtarma haberleri ve ölüm haberleri gelmeye devam ediyordu, kan ter içindeydik arkadaşlarımızdan biri binanın tepesinde halata asılı kaldı, bir yandan onu kurtarmak için zaman kaybettik sonunda oğlunu çıkardık, ama çoktan ölmüştü. Yıkılışını izlemek bir insanın ne kadar kötü bilebilir misiniz? Çaresizce umutla beklemesini izledikten sonra sonra yıkılması ne demek? Ben saniye saniye yaşadım.

Depremin üzerinden tam bir gün geçmişti bakılmamış bina sayısı için araştırma komisyonu kuruldu binalar havadan tespit ediliyor bizlere bildiriliyordu, her yere koşmaya başladık, depremin 2. günü tam bi kıyımdı bilanço 113 ölü 80 den fazla yaralı gittikçe artıyordu. Daha sonra düzceye gönderildik. Düzcedeki durum avcılardan çok ama çok daha kötü durumdaydı. Yaşadıklarımı yazmaya kalksam kimse ne hissedebilir nede anlayabilir. Kimi insanlar bunları duygu sömürüsü olarak bile görebilir çünkü yetişen genç nesilin tek düşündüğü şey para ve şöhret. İnsanlıktan nasibini almak diye bir düşünceleri ne yazikki yok. (Hepsi için değil tabi ama bir çürük elma bütün kasadaki elmaları çürütür).

Kısacası deprem sonrasında hayatta kalanlardan biriyim o saniyeyi anlat deseler şöyle anlatırdım. Bi anda nerden geldiğini bilmediğiniz bir tokat gibi yüzünüze bir dalga vurur ya denizin içinde, sizi bir anda alabora eder, kalkamazsınız, kalksanız da ayakta duramazsınız ikinci dalgayı yersiniz ve su sizi bir ileri atar bir geri çeker işte deprem de bu şekildeydi. Binanın heryanı sanki pilastik bir oyuncak gibi oyana buyana sallanıyor ve eğiliyordu, herkes korkudan donmuş vaziyette bekliyordu. Deprem durduğunda herkes dışarı fırladı, genç olanlar kurtulmuş olanlar dalga gecşeye basladı. Ne oldu hic hissetmedim bile felan diyip alay ediyorlardı gulusuyorlardı. Arabanın aküsü ile evdeki televizyonun kalbolarını kesip elektirik sağladım arabayı çalıştırdım televizyona sigara kağıdından bir anten yaptım ve bütün herkes başına toplandı. İzledikleriniz karşısında kayıtsız kalamazsınız. İnanın bana metrrelerce öteden ağlama seslerini duyuyordum. Bağrışmaları. Sonrasını az çok anlattım.
[video=youtube;Jk2zFEndZSM]http://www.youtube.com/watch?v=Jk2zFEndZSM[/video]
Allah'ın sevgili kulu muyduk bilmiyorum? Yoksa sevdiklerini orda yanına mı aldı onuda bilmiyorum? Ama şundan eminim Allah bize bu nefesi bahşetti ise bir nedeni vardı. yaşamamızı istediyse de bir nedeni vardı.

Rabbim depremde kaybettiğimiz tüm Türk Vatandaşlarımıza rahmet eylesin inşallah, Allah dualarımızı onlarla birlikte kılsın. Her hayatta kalana Allah uzun ömürler versin. Biz yaşadık bizden sonrakiler yaşamasın inşallah.

İnşaat işi ile uğraşan her vatandaşımıza da ibret olucaktır bu gün. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Hayırlı ramazanlar diliyorum herkese. Acılar çekilmedikçe mutluluk asla tadına doyulmaz olmıycaktır. Acıyı çekmiş olan mutluluğun tadını bilir. Çünkü hep aç olduğu şey mutluluktur. Aci içinde kıvrandığı anlarda.
[video=youtube;Q3Uy80L3pz4]http://www.youtube.com/watch?v=Q3Uy80L3pz4[/video]
Saygılarımla.
Alt 08-18-2011
Ay. Ay. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Cevap: 17 Ağustos'da Depremi Saniye Saniye Anlatım!

Ne guzel anlattin, gozlerim dolu dolu okudum.
Seçenekler