Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > > >

Corel Draw Corel Draw programı hakkında herşey

Seçenekler
Alt 05-02-2011
Serkan006
Guest

Standart Corel'de Çift Yüzlü Çift Kırımlı Broşür Yapalım

Arkadaşlar öncelikle bu ders 2 aşamalı bir derstir anlatımı uzun sürdüğünden dolayı bu derste sadece broşrümüzün bir yüzünü yapacağız. bilmeyen arkadaşlar için çift kırımlı çift yüzlü broşür nedir onu açıklayayım a4 boyuntunda bir kağıt düşünün bunu eşit biçimde 3 e katladığımızda çift kırımlı bir kağıt oluşur aşağıda çift kırımlı bir broşür örneği görüyorsunuz.

işte biz yukarıdaki gibi bir broşürün ön yüz kapağı, arka yüz ve iç sayfasından birisini tasarlayacağız..diğer yüz bir sonraki derste anlatılacak..basım işini dikkate almadım o yüzden kırım paylarını falan derste belirtmedim işin sadece tasarım üzerinde durdum..birşeyi daha belirteyim boynum çok ağırdığından birde gecenin bir yarısı olduğundan yazım yanlışları yaparsam affola..yeni başlayanlar arkadaşlar için çok fotoğraf koymaya çalıştım fakat anlatım yaparken çok ayrıntıya girmiyeceğim haberiniz ola..takıldığınız yerde gene ben yardımcı olurum..

Not: Arkadaşlar ders fotolarının arka kısmında başka bir corel görüntüsüde çıkmış astolan ön corel capsleridir artık kusura bakmayın

Ders bittiğinde yukarıdaki gibi bir tasarım yapmış olacağız..

öncelikle sayfamızı yatay hale getirdikten sonra toolbox menüsünden "graph paper tool " dan 3 sütun 1 satır lık sayfamız büyüklüğünde bir dikdörtgen çiziyoruz.

daha sonra bunu pick tool ile seçip arrange menüsünden ungroup yaparak bölümlere ayırıyoruz..

parçalardan birisinin arka fon rengini yukarıdaki gibi girdikten sonra

broşürümüzün ön sayfasına koyacağımız şekli import ediyoruz..kopyasını aldıktan sonra

kopyalardan birini seçip color balance ' a tıklıyoruz

gelen menüden yukarıdaki değerleri girdikten sonra

bitmap menüsünden gaussian blur seçeneğini tıklıyoruz ve şeklimize efekt veriyoruz.

yukarıdaki değeri verdikten sonra

diğer kopyayı tam üstüne koyup toolbox menüsünden transparancy tool ile şeklimize transparanlık veriyoruz.

transparan değerleri yukarıdaki gibidir

bu işlemden sonra her iki resmi pick tool ile seçin ve ctrl+g yapıp grouplayın daha sonra bitmaps menüsünden convert to bitmap seçeneğini tıklayın çıkan pencereye ok dedikten sonra

yukarıda işaretli yerdeki keskinliği gidermek için o bölgeyede transparanlık uyguluyoruz..

daha sonra şirketimizin yada firmamızın ismini yazıyoruz daha sonra buna gene toolbox menüsünde bulunan drop shodaw tool ile hafif bir gölge veriyoruz..

gölge değerlerini yukarıdaki gibi girdikten sonra

tattoo&piercing yazısını yazıyoruz ve bundan 2 kopya alıyoruz kopyalardan birini mavi diğerini beyaz yapıyoruz mavi yaptığımızı bitmap'a çeviriyoruz bunun için yukarı bakın

çevirdikten sonra gene bitmap menüsündeki motion blur seçeneğini tıklayıp

yukarıdaki değeri giriyoruz..girdikten sonra yukarıdaki gibi bir görüntü oluşur bende zaten bunu istiyorum

sonra diğer beyaz kopyayı diğerinin üstüne ve tam ortasına getirerek.. gene buna transparanlık veriyorum..

transparan değerleri yukarıdaki gibi

evet bu işlemi bitirdikten sonra geldi sıra firmamızın logosuna ben burda alaadinin sihirli lambasını kullandım sizde isterseniz pamuk prensesin elmasını nebileyim kırmızı başlıklı kızın kırmızı başlığını kullanabilirsiniz logoyu bitmap olarak sayfama importladıktan sonra bunu vektörel hale çevirmeden önce bitmaptan contour ordan trace contour diyoruz

bunu yaptıktan sonra yukarıdaki gibi bir şekil ortaya çıkar.. bunun üzerine gelip sağ tıklayıp

trace bitmap ordan line art derseniz aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza çıkar

burdan yukarıda işaretli yerleri yaptıktan sonra. color sekmesine gelin

bütün renk sayısını 2 ye düşürüp ok deyin.

gördüğünüz gibi bitmap şeklimizi vektörel hele getirdik. ben burda logom olarak kullandığım şekle baş harflerimi getirdin isterseniz iszde değişik atraksiyonlar yapabilirsiniz.

geldik broşürün arka yüz kısmına buraya da firmamızın resimlerin koyalım fakat bunu yaparken değişik efektler uygulayalım bunun için bir dikdörtgen çzip artistik media toola gelip

çzdiğimiz dörtgenin yukarıdaki gibi olmasınısağlayın..

daha sonra import edilen resimlerden birini seçip bitmap ordan creative ordan frame e gelip yanlarına efekt verelim..

yukarıdaki değerleri girdikten sonra

elips tool ile bir elips oluşturup bu seçiliyken artick media tool ile aşağıda belirtilen brushı kullanrak kalınlıkları farklı iki elips kopyası oluşturun..sonra bunları aşağıdaki gibi içiçe getirp ctrl+g yaparak gruplayın

bu sefer diğer fotolara farklı frame şekilleri uygulayalım bunlar dairesel olsun

yukarıdaki gibi yaptıktan sonra arka tarafa yazılması gereken adres ad soyad tel gibi bilgileri girelim..bunun için önce dörtgen çizip içini toolbozdan fountain fill ile beyazdan siyaha degrade uygulayalım

evet bu sayfayıda yukarıdaki gibi yaptıktan sonra

diğer iç sayfayı yapalım.. bu sayfada yaptığım işlerden birinin açıklayıcı sayfası olsun sayfaya arka fon olarak kullanabileceğim bir resim import ettikten sonra ( buarada resim süper değilmi arkadaşlar) sayfanın belli bir kısmını croplıyorum

ve daha sonra çok fazla trasparanlık vererek şekli belli belirsiz hale getiriyorum..

daha sonra yazımı yazıyorum iki kpyasını çıkardıktan sonra birisine yine transparanlık uygulayıp diğerine göre biraz büyütüyorum.

altına ince bir dikdörtgen çzip seçiliyken bunada tranparanlık verip yukarıdaki gibi yapıyorum

daha sonra yukarıda artistik media tool ile çizdiğim elipleri yukarıdaki gibi kırmızı elipsler haline getirdikten sonra

power clip yaparak bu fotoları içine gömüyorum burda eğer şekilleri tam dairenin ortasına getiremiyorsanız

yukarıdaki gibi şeklin üzerine sağ tıklayıp edit content yaparak şekli istediğniz yere getirin

daha sonra alt sol köşede bulunan finish object demeyi unutmayın

daha sonra maskeleme yaptığınız şekillre isterseniz drop shadow uygulayın yani gölge güzel durur yazılarmızıda yazdıktan sonra

eveettt yemeğimiz artık yenmeye hazır afiyet olsun hepinizee..... artık yapana bir elinize sağlık dersiniz..valla deyin boynum koptuu
Seçenekler